Kinokavárna

Začátek: 23. 10. 2012 | 18.30
Konec: 23. 10. 2012 | 20.30
hudební sál MKD
Vstupné: zdarma

vstupenky

PŘÍZRAK SVOBODY II

V takzvaném globálním věku je člověk lapen do pasti času, kterou nastavil sám sobě a uvízl v ní spolu se svou svobodou. Experimentální dokument o času, který zkoumá jeho povahu i jeho zásadní dopad na naše chování, jednání, vnímání, společenské rituály a na náš pohled na svět.

Originální polodokument režiséra Karla Žaluda je sestaven z naprosto spolu nesouvisejících lidských mikropříběhů a mikrosetkání, z letmých, nedohraných situací, které kamera zaznamená jen jaksi mimoděk, jakoby popoháněna nedostatkem času a nesoustředěností tolik typickou pro současný roztěkaný svět. Torzovité vyprávění pokaždé kratičce setrvá s náhodně objeveným protagonistou, při první příležitosti ho však opouští, protože spěchá někam dál, protože sleduje realitu ve stavu jakési permanentní horečnatosti a protože se v naší blízkosti náhle objevil motiv jiný, kterého se oko kamery na okamžik chytí, aby ho vbrzku zase odvrhlo, neboť jeho pozornost upoutalo v okolí opět něco nového.

Název snímku odkazuje k Luisi Buňuelovi, který podobně rozdroleným, nespojitým způsobem natočil svůj předposlední film Přízrak svobody: jedna situace metamorfuje v další a ta opět v další a ta zas v jinou, aniž vznikne nějaký přehledný a pochopitelný obraz světa. Není to ostatně ani možné, neboť žádný takový už prostě neexistuje...

Přízrak svobody II vznikl v rámci českoněmeckého projektu Breathless - Nadvláda okamžiku. Na jeho vzniku se vedle českých společností Endorfilm, Avion Film a České televize koprodukčně podílela i německá televizní společnost MDR spolu s francouzsko-německou stanicí ARTE.

Na 23. Finále Plzeň 2010 Zvláštní ocenění ,,za smělé vykročení přes hranice dokumentárního žánru a za experimentování s filmovým časem".

Režie:

KAREL ŽALUD

Na vysokých školách začal studovat už v roce 1989: chemii na VŠCHT, později tentýž obor na Přírodovědecké fakultě UK, ještě později filmovou vědu na Filozofické fakultě UK. Přitom pracoval v řadě příležitostných i trvalejších zaměstnání - v letech 1992 až 1995 jako asistent zvuku v ČT (s touto profesí si do jisté míry vystačil dodnes), v letech 1995 až 1997 jako učitel českého jazyka na ZŠ, dále jako šéfredaktor pornografických časopisů Extáze a Fantastic, jako sociální pracovník na Farní charitě u sv. Ludmily, zaměstnanec úklidové firmy atd. S touto dokumentárně-životní průpravou se mu nakonec, v roce 2005, podařilo získat vzdělání na FAMU, obor dokumentární tvorba.

Za školní filmy Holky z gymplu a Stav obležení byl oceněn na festivalu AFO Olomouc; za Stav obležení mu FITES navíc udělil cenu Trilobit Beroun 2001. Karel Žalud natáčí autorské i spotřební dokumenty pro ČT, včetně publicistiky (cykly Černá-bílá, Fenomén dnes, Příběhy domů, Ta naše povaha česká atd.). Pro společnost Bonton napsal šest scénářů k loutkovému seriálu Pat a Mat se vrací

Výběrová filmografie

Velké projekty - scénář a režie, dramaturgie

• Všichni do jednoho - scénář a režie hraného celovečerního filmu (2004).

Tragikomický příběh šesti lidí zavřených ve starém sklepě na neznámém

místě, kde se účastní brutální reality show: 30 dní musí vydržet za

zamčenými vraty, než získají pohádkové peníze a mediální proslulost

• Premianti - scénář celovečerního filmu (zatím nerealizováno)

• Dům s lampióny - scénář pro producentskou společnost Endorfilm

• dramaturg seriálu TV Prima Cesty domů (prvních deset dílů)

Tvorba pro děti – scénář

• série šesti scénářů k loutkovému seriálu PAT A MAT: Květináč, Psí bouda, Velikonoční vajíčko,

Počítač, Akvárium, Balkon (2001-2002)

• scénáře k dětskému magazínu Hřiště 7 (2010)

• Láska rohatá - scénář k celovečerní televizní pohádce (2009)

Středometrážní a krátkometrážní projekty – režie

• Ať to frčí! - dokument na historické téma (1998)

• Malý průvodce architekta po vlastním úžasu - komorní portrét (2001)

• K službám! - publicistický dokument na závažné politicko-společenské téma (2002)

Další práce pro ČT

• dokumentární filmy v rámci cyklů Ta naše povaha česká, Příběhy domů, Burianův den žen

atd.

• publicistické příspěvky, reportáže a dokumenty, např. pořad Černá bílá

• Přízrak svobody II - dokumentární mystérium (2009)


Karel Žalud

Partneři

Podporovatelé a partneři Mekuc:

mesto-melnik           region-cesky_rozhlas

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice          

Spolupráce:

        Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR   

Zpět nahoru