Koncert ke Dni města a pocta Jaroslavu Krombholcovi

Začátek: 25. 11. 2014 | 18.00
Konec: 25. 11. 2014 | 19.30
divadelní sál MKD
Vstupné: zdarma

vstupenky

Jaroslav Krombholc (30. ledna 1918 Praha – 16. července 1983 Praha) byl český dirigent a hudební skladatel. Pocházel z muzikantské rodiny, vystudoval mělnické gymnázium. Ještě jako student gymnázia byl v letech 1934/1935 jediným soukromým žákem Otakara Ostrčila. Po maturitě studoval na pražské konzervatoři kompozici a dirigování. Jako dirigent a skladatel spolupracoval s Divadlem E.F.Buriana (1939/1940). Již během studií byl pozván Zdeňkem Chalabalou ke korepetování do pražského Národního divadla. Zde byl pak od dubna 1940 do konce roku 1943 angažován. Vedle své činnosti dirigenta v ND byl současně i šéfem opery Státního divadla v Ostravě. Dirigoval také v České filharmonii.

V roce 1945 byl jmenován do kolektivního vedení Národního divadla spolu s Otakarem Jeremiášem a Karlem Nedbalem. Od roku 1949 působil v Národním divadle střídavě ve funkcích dirigenta, hlavního dirigenta a šéfa opery. V roce 1975 se na tři roky ujal místa šéfdirigenta Symfonického orchestru Československého rozhlasu, současně však pohostinsky dirigoval i v Národním divadle.

Jeho manželkou byla sopranistka Národního divadla Maria Tauberová. Manželku často doprovázel na klavír na jejích recitálech.

Účinkují:

žáci ZUŠ Mšeno Anna Machová a Adam Dorščík

studenti pěveckého oddělení Konzervatoře Jana Deyla v Praze pod vedením Daniely Štěpánové

sólista opery Národního divadla v Praze František Zahradníček, klavírní doprovod Václav Loskot


Jaroslav Krombholc

Jaroslav Krombholc

Partneři

Podporovatelé a partneři Mekuc:

mesto-melnik           region-cesky_rozhlas

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice          

Spolupráce:

        Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR   

Zpět nahoru