Koncerty na náměstí Míru • Jazz Q

Začátek: 27. 8. 2014 | 19.30
Konec: 27. 8. 2014 | 21.00
náměstí Míru Mělník
Vstupné: zdarma

vstupenky

Instrumentální kapela hrající křehké, hloubavé i rockově dravé melodie má v dějinách českého jazzu i rocku mimořádné postavení. Jazz Q je spojován se jmény Martina Kratochvíla, Luboše Andršta a Joany Dugganové.

V letech 1970 - 1983 kapela vydala sedm dlouhohrajících desek, které slavily úspěch u nejen u hudebních kritiků. Jen tři z nich se však dosud objevily v reedicích na kompaktních discích. Hudební skupinu Jazz Q založili Martin Kratochvíl a Jiří Stivín, kteří byli ovlivněni free jazzem a jinými jazzovými proudy. Přestože skupina koncertovala již v šedesátých letech po celé Evropě a dostalo se jí řady ocenění, žádnou desku nevydala. Částečně si lze tehdejší tvorbu kapely představit podle alba Coniunctio (1970), společného díla Jazz Q a Blue Effectu. Fúze jazzu a rocku tady má spontánní a často vyloženě dobrodružnou podobu. Různorodost prezentovaných skladeb však zároveň byla ukazatelem vnitřních rozporů ve skupině. Po Stivínově odchodu v ní ideově i skladatelsky začal dominovat Martin Kratochvíl. Nahrávky z let 1971 - 1991 teď byly soustředěny na osmialbu Martin Kratochvíl & Jazz Q. První sestavu ovlivněnou rockem, ale stále zřetelně jazzovou, reprezentuje album Pozorovatelna.

S příchodem britské zpěvačky Joan Dugganové a výměnou sólových kytaristů (Luboše Andršta nahradil František Francl) se zvuk posunul směrem k meditativnímu art rocku, což dokumentuje deska Symbiosis. V letech 1974 - 1975 tvořily podstatnou část repertoáru přejaté rockové a soulové skladby. Od alba Elegie (1976) je Jazz Q opět instrumentální skupinou hrající kompozice inspirované Leošem Janáčkem stejně jako Milesem Davisem.

Souběžně s tvorbou pro kapelu Martin Kratochvíl skládal a natáčel filmovou hudbu. Mezi vedlejší projekty skupiny patří i album Paprsky s Helenou Vondráčkovou (1978). Deska Hvězdoň (1981) však kupodivu albovou diskografii Jazz Q uzavřela. Uprostřed osmdesátých let se objevily jen dva singly se zpěvačkou Janou Koubkovou, několik dalších nahrávek z té doby (s Petrem Flynem či Michaelem Kocábem) bylo publikováno až roku 2001 na albu, které nikdy nevyšlo. Souhrnné vydání tedy vzbuzovalo velká očekávání nejen proto, že příznivci skupiny tak po mnohaletých odkladech konečně dostali šanci pořídit si nahrávky, které dosud vyšly jen na vinylech.


Partneři

Děkujeme za podporu:

mesto-melnik         

Generální partner Mekuc v létě nespí:Partneři Mekuc v létě nespí:

region-cesky_rozhlas        Logo - česká verze

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice          

Spolupráce:

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR          

Zpět nahoru