Mělnické vinobraní 1911-2013

Začátek: 5. 9. 2014 | 14.00
Konec: 28. 9. 2014 | 23.00
Vstupné: zdarma

vstupenky

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 4. září 2014 od 18.00 hodin v galerie Ve Věži Mělník.

Výstava návštěvníkům nabídne pohled do historie i současnosti mělnického vinobraní. Prostřednictvím dobových tiskovin, historických materiálů, fotografií a zejména velkoformátových barevných plakátů představí každou etapu v historickém vývoji oblíbené vinařské slavnosti. Expozice umožní nahlédnout do minulosti této tradiční oslavy vína od jejího počátku v roce 1911 až do současnosti. Návštěvníci budou moci porovnat, jaké bylo vinobraní za časů první republiky, které v roce 1922 navštívil prezident nově vzniklé Československé republiky Tomáš G. Masaryk, jak ovlivnila vinobraní druhá světová válka, jak vypadala vinařská slavnost v dobách komunismu, jak ho proměnila normalizace nebo jakou tvář má vinobraní dnes. Budou si moci prohlédnout programy jednotlivých ročníků vinobraní a dozvědět se tak něco o tehdejší hudební i divadelní scéně. Výstava tedy nebude nezachycovat pouze dějiny vinařské slavnosti na Mělníku, ale bude odrážet celkový obraz kulturního i politického života tehdejší společnosti. Cílem připravované expozice je, aby mimo jiné sloužila k uchování paměti na bohatou a dlouholetou historii vinařského řemesla na Mělníku.

Návštěvníci budou moci shlédnout 21 velkoformátových barevných plakátů, které měly každoročně lákat na tradiční slavnosti. Uvidí velké množství dobových fotografií, jež zachycují průběh vinařské slavnosti, ukazují, jak bylo vyzdobeno historické centrum města k této příležitosti, jak vypadala scéna na náměstí Míru, jak byly ztvárněny alegorické vozy jedoucí v průvodu městem a mnoho dalšího z konání vinařské slavnosti. Součástí expozice jsou také letáky, dobové vstupenky a programové brožury, které se tiskly ke každému ročníku a vábily tak širokou veřejnost k navštívení mělnického vinobraní.

Součástí výstavy bude také expozice v posledním patře galerie, kde budou vystaveny soutěžní fotografie z mělnického vinobraní, které má ještě stále možnost posílat mělnická veřejnost na adresu galerie@mekuc.cz. Vítězové se mohou těšit na zajímavé ceny či vstupenky na letošní vinobraní.

Výstavu pořádá Mělnické kulturní centrum, o.p.s. ve spolupráci se Státním okresním archivem Mělník.


Vernisáž výstavy Mělnické vinobraní, foto: V. Nekvinda, 4. září 2014, galerie Ve Věži

Vernisáž výstavy Mělnické vinobraní, foto: V. Nekvinda, 4. září 2014, galerie Ve Věži Vernisáž výstavy Mělnické vinobraní, foto: V. Nekvinda, 4. září 2014, galerie Ve Věži Vernisáž výstavy Mělnické vinobraní, foto: V. Nekvinda, 4. září 2014, galerie Ve Věži Vernisáž výstavy Mělnické vinobraní, foto: V. Nekvinda, 4. září 2014, galerie Ve Věži

Vernisáž výstavy Mělnické vinobraní, foto: V. Nekvinda, 4. září 2014, galerie Ve Věži

Partneři

Podporovatelé a partneři Mekuc:

mesto-melnik           region-cesky_rozhlas

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice          

Spolupráce:

        Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR   

Zpět nahoru