Ruská avantgarda - konstruktivismus

Začátek: 10. 3. 2014 | 17.30
Konec: 10. 3. 2014 | 19.00
hudební sál MKD
Vstupné: 80 Kč

vstupenky

Tentokráte o avantgardě - kulturním a uměleckém hnutí první poloviny 20. století. Avantgardní umění je spojené s antitradicionalismem a společenskou revoltou. Odmítá sociální nespravedlnost a z toho plyne příklon avantgardních umělců k radikálním a extrémistickým politickým hnutím. Hlavním znakem avantgardního umění je experimentování a hledání nových obsahů a forem. Umělci se inspirují novými vědeckými objevy, technickými vynálezy, novým životním stylem, moderními dopravními prostředky, filmem či sportem, které přišly po první světové válce. Většinu z těchto podnětů však přijímali v radikální utopické perspektivě.

Avantgarda v Rusku byla spojována s konstruktivismem, architektonickým a uměleckým hnutím, které se rozšířilo zejména po Říjnové revoluci 1917 a trvalo až do počátku 30. let.

Hlavním představitelem ruské avantgardy - konstruktivismu byl Alexandr Michajlovič Rodčenko (1891-1956). Byl sovětský fotograf a výtvarník. Vymýšlel také plakáty pro kina, továrny a knižní nakladatele. Jeho fotografie byly sociálně angažované, inovativní svou formou a odlišné od malířské estetiky.


Alexandr Michajlovič Rodčenko

Vasilij Kandinskij

Alexandr Michajlovič Rodčenko

Partneři

mesto-melnik   melnicka-radnice    melnicek    radio1    region-cesky_rozhlas    detske_radio_melnik 

             Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR

Zpět nahoru