Pocta Janu Palachovi a Romasi Kalantovi

Začátek: 16. 1. 2014 | 15.00
Konec: 16. 1. 2014 | 17.30
Jungmannovy sady a Masarykův kulturní dům
Vstupné: zdarma

vstupenky

Program:

15.00 hodin

Pietní setkání u památníku Pocta Janu Palachovi v Jungmannových sadech

16.30 hodin

Děti fontány – filmový dokument v hudebním sále Masarykova kulturního domu

DĚTI FONTÁNY

dokumentární film, 1989, délka 20 minut, barevný, Litevské filmové studio.

Režie: Raimundas Banionis, Andrius Šiuša

Film vypráví o Romasu Kalantovi, jeho životě a sebeupálení 14. května r. 1972 v městských sadech v Kaunasu (Litva), naproti sídlu Výboru komunistické strany. KGB v jeho domě nalezla krátký dopis se slovy: „…umírám za svobodnou Litvu“. O tom a o událostech, které v Kaunasu následovaly, vypráví bratři Antanas, Valdas a Atvydas Kalantovi, svědci události, významné osobnosti litevského uměleckého světa režisér J. Jurašas, fotograf R. Požerskis a ředitel divadla pantomimy M. Tenisonas.

Romas Kalanta (1953-1972) obětoval svůj život na protest proti sovětskému režimu a rozpoutal události, známe jako „Kaunaské jaro“. Nábožensky založený a hnutí hippies sympatizující mladý muž chápal, že totalitní systém je vražedný, a rozhodl se upálit a svým činem přispět k osvobození Litvy ze sovětské okupace. Vzplál s výkřikem „Svobodu Litvě!“.

„Nač dále žít? Aby tento režim mě pomalu a bezlítostně zabil? Radši já sám sebe a ihned… Tady nikdy nebude svobody. Dokonce i toto slovo SVOBODA je zakázané“, - před svou dramatickou smrtí takto přemítal devatenáctiletý žák Vilijampolské (Kaunas) školy Romas Kalanta.


Partneři

Podporovatelé a partneři Mekuc:

mesto-melnik           region-cesky_rozhlas       

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice          

Spolupráce:

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR              

Zpět nahoru