Post Bellum: Příběhy našich sousedů

Začátek: 1. 6. 2023 | 15.00
Konec: 1. 6. 2023 | 17.00
taneční sál MKD
Vstupné: zdarma

vstupenky

Závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů

Závěrečná slavnostní veřejná prezentace projektu Příběhy našich sousedů Mělnicko se uskuteční v Tanečním sále Masarykova Kulturního domu na Mělníku ve čtvrtek 1. června 2023 od 15 hod. Zúčastněných šest školních týmů z Mělníka, Dolních Beřkovic, Byšic a Neratovic představí výsledky své práce. Každý tým natáčel svého pamětníka. Vznikly čtyři audio a dvě videoreportáže. Ty budou moci návštěvníci akce vyslechnout a shlédnout. Jednotlivé týmy představí své pamětníky.

Tým ze ZŠ Jungmannovy sady na Mělníku natáčel pana Josefa Crka, který se narodil v Jugoslávii přímo mezi partyzány. Pan Jan Petrželka vyprávěl žákům z mělnické ZŠ Jungmannovy sady o svém dědečkovi, který udržoval osobní přátelství s T.G. Masarykem a jeho rodinou.

Tým ze ZŠ a MŠ Dolní Beřkovice se od paní Drahomíry Mertlové dozvěděl, jaké to bylo strávit devět hodin v zavaleném sklepě po americkém bombardování Hodonína v roce 1944. Paní Jarmila Pacltová vyprávěla členům týmu ze ZŠ a MŠ Byšice o svých zážitcích z kolektivizace zemědělství - celou rodinu vyhnali z jejího rodného statku v Zálezlicích.

Projektu se zúčastnily také dva týmy ze středních škol. Týmu z Gymnázia Jana Palacha na Mělníku vyprávěl pan Milan Honzík o tom, jak zavřeli jeho tatínka v roce 1949. Členkám týmu z Gymnázia Fr. Palackého z Neratovic popsal pan Miloň Novák své zatčení na Václavském náměstí v srpnu 1969 v době  1. výročí sovětské okupace Československa a následný třítýdenní pobyt v pankrácké věznici.

Na slavnostní prezentaci je zvána široká veřejnost. Již dnes se na setkání s návštěvníky této akce těší žáci základních škol z Dolních Beřkovic, Mělníka a Byšic, studenti gymnázií z Mělníka a Neratovic, zástupci města Mělníka, obcí Dolní Beřkovice a Byšice, Regionálního muzea Mělník, p.o., Středočeského kraje, stejně jako Post Bellum, které projekt organizačně zajistilo.

Michal Šimek – koordinátor projektu

Partneři

Podporovatelé a partneři Mekuc:

mesto-melnik           region-cesky_rozhlas

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice          

Spolupráce:

        Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR   

Zpět nahoru