Architektura a totalita

Začátek: 12. 4. 2023 | 18.00
Konec: 12. 4. 2023 | 19.30
hudební sál MKD
Vstupné: 100 Kč

vstupenky

ARCHITEKTURA A TOTALITA

Přednáškový cyklus je věnován méně známým polohám architektury 20. století, stavbám, které obvykle nebývají v učebnicích. Soustředí se na stavební produkci tří totalitních států: Mussoliniho Itálie, Hitlerovy Třetí říše a Stalinova Sovětského svazu. Otevře při tom i obecnější otázky, včetně některých aktuálních: V čem demokracie staví jinak než totalita? Může na nás architektura páchat násilí? Osvědčuje se architektura jako nástroj propagandy? Vylučuje totalita modernitu a modernita totalitu? Proč totalita sahá po klasicismu a historismu? Může být totalitní architektura krásná? V čem bychom neměli ztrácet ostražitost a čeho se nebát? Zabýváme-li se podobnými otázkami, odhalujeme mnohé z toho, jak architektura funguje v životě společnosti, jak s námi stát komunikuje prostřednictvím architektury, jaké významy ze staveb čteme a jaké do staveb sami projektujeme, nakolik a jak je architektura sdílenou kolektivní pamětí. Všechny přednášky staví na bohatém obrazovém materiálu.

Přednáší PhDr. Vladimír Czumalo, CSc.

Vstupné 100 Kč, studenti a senioři 70 Kč

ČÁST II.: ARCHITEKTURA HITLEROVY TŘETÍ ŘÍŠE

Architektura pro každodenní nacismus
Stavby pro správu, administrativu a služby. Stavby pro rekreaci a sport. Stavby pro umění a masovou kulturu, výchovu a vzdělání. Stavby pro bydlení. Dopravní stavby, souvislosti výstavby dálniční sítě a připravovaných nových železničních tras. Industriální architektura a tolerovaný modernismus

Následující přednášky:

ČÁST III.: ARCHITEKTURA STALINOVA SOVĚTSKÉHO SVAZU

17. 5. 2023 | Odlišnosti tradice ruské architektury
Architektura a revoluce. Nový stavebník.  Socialistický realismus – ideologie místo teorie. Ruská konstruktivistická avantgarda a její likvidace. Programová díla socialistického realismu, zlom a setrvačnost. „Dohnat a předehnat“ – megalomanie jako atribut totalitní architektury (Stalinovy mrakodrapy a velká inženýrská díla).

14. 6. 2023 | Architektura a propaganda
Příklad moskevského metra a stálé Výstavy úspěchů národního hospodářství. Architektura socialistického realismu jako koloniální architektura (svazové republiky a satelity).

Partneři

Děkujeme za podporu:

mesto-melnik         

Generální partner Mekuc v létě nespí:Partneři Mekuc v létě nespí:

region-cesky_rozhlas        Logo - česká verze

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice          

Spolupráce:

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR          

Zpět nahoru