Il Boemo - VYPRODÁNO

Začátek: 12. 1. 2023 | 19.00
Konec: 12. 1. 2023 | 21.20
hudební sál MKD
Vstupné: 80 Kč

vstupenky

PŘEDSTAVENÍ JE VYPRODANÉ

Historický velkofilm inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění.

Drama / Hudební / Historický / Životopisný
Česko / Itálie / Slovensko | 2022 | 140 min

Režie: Petr Václav
Scénář: Petr Václav
Kamera: Diego Romero Suarez-Llanos

Hrají:
Vojtěch Dyk, Barbara Ronchi, Lana Vlady, Lino Musella, Philippe Jaroussky, Cristiano Donati, Martina Babišová, Zdeněk Godla a další

Tisková zpráva a zajímavosti o filmu:

V hlavní soutěži se na festivalu v San Sebastianu představil životopisný snímek Il Boemo. Film, jenž bude Českou republiku zastupovat na Oscarech za rok 2022, tak zhlédli ve světové premiéře první diváci, kteří ho na závěr ocenili bouřlivým potleskem.

San Sebastian, 20. září 2022
Včera večer měl ve vyprodaném auditoriu místního Kursaalu s kapacitou 1800 diváků na festivalu v San Sebastianu slavnostní premiéru výpravný historický film režiséra Petra Václava Il Boemo. Dobový snímek, který s maximální věrností popisuje osudy Josefa Myslivečka, nejslavnějšího českého hudebního skladatele 18. století, touto první veřejnou projekcí oficiálně vstoupil do hlavní soutěže o Zlatou mušli.

Procházkou po červeném festivalovém koberci, která bezprostředně předcházela slavnostní projekci, film doprovodila početná delegace tvůrců, ve které nechyběli režisér Petr Václav, představitel titulní role Vojtěch Dyk, italské herečky Barbara Ronchi, Elena Radonicich, Lana Vlády, dirigent Václav Luks a producent Jan Macola.

Petr Václav:
„Prožít první veřejnou projekci mého filmu společně s herečkami, Vojtou Dykem, Václavem Luksem, a dalšími spolupracovníky, kteří filmu tolik dali, byl opravdu velmi silný zážitek. Chěl bych jim všem ještě jednou poděkovat.“

Vojtěch Dyk:
„Pro mě jako pro muzikanta bylo úžasné náš film nejenom konečně vidět, ale i slyšet v sále, který běžně funguje jako koncertní síň a má proto dokonalou akustiku. Co Václav Luks se zpěváky a jeho orchestrem dokázali, je neuvěřitelné!“

Kromě soutěže na festivalu v San Sebastianu se na podzim bude Il Boemo ucházet také o užší nominaci výročních cen Academy of Motion Picture Arts and Sciences OSCAR v kategorii Nejlepší zahraniční film, kam ho jako českého reprezentanta vyslala Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). 

 

Českým divákům se Il Boemo představilo 20. října. Souběžně s uvedením do českých kin se v nově zrekonstruovaném barokním Clam-Gallasově paláci v Praze otevřela i výstava Josef Mysliveček, detto Il Boemo (1737–1781). Návštěvníkům představí život a tvorbu tohoto hudebního génia. Nabídne k poslechu a shlédnutí několik filmových árií v provedení světových operních hvězd a také kostýmy z filmu.

Vernisáž byla spojena s křtem knihy Josef Mysliveček od muzikologa Daniela E. Freemana, jenž se jako odborný poradce podílel i na vzniku filmu.

Film vznikl v česko-italsko-slovenské koprodukci společností Mimesis Film, Dugong Films, České televize – TPS K. Ondřejkové, sentimentalfilmu, Libora Winklera a postprodukčního studia Magic Lab. Jeho vznik podpořily Státní fond kinematografie, Prague Film Fund, Plzeňský kraj, Jihomoravský nadační filmový fond, Slovenský audiovizuální fond a Filmová nadace. Film získal záštitu ministra kultury, stejně jako primátora a radní pro kulturu hlavního města Prahy.

Se svým rozpočtem 138 milionů Kč je Il Boemo jedním z nejnákladnějších domácích filmů.

Více o filmu a doprovodných akcích

Partneři

Podporovatelé a partneři Mekuc:

mesto-melnik           

 

Partneři programu Mekuc v létě nespí:

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice         region-cesky_rozhlas  

Spolupráce:

        Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR   

Zpět nahoru