Soutok času

Začátek: 22. 9. 2022 | 10.00
Konec: 4. 12. 2022 | 20.00
galerie Ve Věži
Vstupné: zdarma

vstupenky

Ladislav Sitenský (1919–2009)
je známý především fotografiemi z II. světové války, pragensiemi a krajinářskou tvorbou, za pozornost stojí ale také jeho portréty i abstraktní snímky.  

Největší část fotoarchivu Ladislava Sitenského tvoří krajinářské dílo, které přirozeně skrývá i nemálo snímků spojených s vodním živlem. Kde jinde než na Mělníku prezentovat fotografie spojené nejen s Vltavou, ale i dalšími českými toky. Ve Věži jsou vystaveny Sitenského snímky od konce 30. let do konce let 60., od Vlnky na Želivce přes Pradleny u Vltavy po romantiku říčních břehů z dnes již zaplavených zákoutí české krajiny, od fotografií snivých a poetických po téměř abstraktní.

Fotografovat začal v červnu 1933, od roku 1935 své fotografie publikoval. Po maturitě na reálném gymnáziu studoval architekturu na ČVUT a ve francouzském ústavu E. Denise v Praze. V roce 1939 odešel z okupovaného Československa, aby zahájil stipendium v Paříži.

Po vyhlášení války se přihlásil do čs. zahraniční armády. Po obsazení Francie roku 1940 sloužil v Anglii nejprve jako příslušník pozemního personálu 312. čs. stíhací perutě, později na Inspektorátu čs. letectva v Londýně. Fotografoval čs. letce RAF, dokumentoval boje čs. obrněné brigády u Dunkerque roku 1945, odkud si 4. dubna odskočil do katedrály v Lille na svatbu s Paulette Bosch. 8. května byl zpět v Anglii, aby zachytil Victory Day v Londýně. Téhož roku se 15. srpna vrátil do vlasti v hodnosti nadporučíka. Byl vyznamenán Čs. válečným křížem 1939-1945 a dalšími jedenácti československými, britskými a francouzskými vyznamenáními.

Po válce nastoupil do fotooddělení generálního štábu, roku 1946 byl demobilizován a začal pracovat jako fotograf na volné noze. Jeho fotografický záběr byl velmi široký – od Prahy stověžaté, přes krásu přírody a hor po portréty. V roce 1958 získal Zlatou medaili za soubor fotografií na Světové výstavě v Bruselu.

Během svého života vystřídal celkem 65 fotoaparátů (z toho 4 prototypy zkonstruované podle jeho představ) a 80 přídavných objektivů. Nafotografoval s nimi kolem půl milionu snímků.

Ladislav Sitenský publikoval své fotografie v časopisech, vydal 15 samostatných knih a v desítkách dalších byly jeho fotografie zastoupeny, bylo mu uspořádáno mnoho výstav s válečnou i další tématikou v Česku i v zahraničí.

V roce 1997 byl povýšen do hodnosti plukovníka letectva v.v. 
V roce 2007 ho prezident ČR vyznamenal Medailí za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Měl tři děti: dceru Patricii, syny Jiřího a Daniela.

Výstava potrvá od 22. 9. do 4. 12. 2022

Kurátorka výstavy: Adéla Kándlová, vnučka Ladislava Sitenského
Grafický design: Jitka Nováková
Produkce: Olga Lešnerová

HURÁ NA KAJAK
Souběžně s výstavou v galerii Ve Věži probíhá v městské knihovně interaktivní výstava na motivy dětské knihy s fotografiemi Ladislava Sitenského a ilustracemi Lukáše Urbánka.

Výstava navazuje na knihu, v níž byly poprvé publikovány unikátní historické fotografie L. Sitenského, které uvedli autoři Milada Rezková, Lukáš Urbánek a Jakub Kaše do nových souvislostí. Výstava hravou formou představí zejména tvorbu legendárního fotografa v kombinaci s původními ilustracemi i nově vzniklými plátny L. Urbánka. 

DOPROVODNÝ PROGRAM VÝSTAVY:

12. 10. 2022 | 18.00 | městská knihovna
Ladislav Sitenský – legenda české fotografie
O díle a životě Ladislava Sitenského bude vyprávět historik umění PhDr. Vladimír Czumalo, CSc.

13. 10. 2022 | 19.00 | Masarykův kulturní dům
Good Old Czechs
Dokumentární film. Příběh českých letců RAF jedinečným způsobem vystavěný pouze na dobových archivních záběrech skrze osobní zkušenost a vyprávění letců Františka Fajtla a Filipa Jánského. 

Foto soutěž pro školy i veřejnost

Inspirujte se fotografiemi Ladislava Sitenského a vyfoťte na Mělníku a v jeho okolí snímek na téma „Na břehu i na řece“. Fotografie zašlete do konce roku na adresu galerie@mekuc.cz, do předmětu uveďte téma (Na břehu i na řece). Tři nejlepší fotografie budou vystaveny na výstavě FotoVěž 2023.

Partneři

Podporovatelé a partneři Mekuc:

mesto-melnik           region-cesky_rozhlas

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice          

Spolupráce:

        Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR   

Zpět nahoru