Apolenka z modrotisku

Začátek: 12. 11. 2021 | 14.00
Konec: 29. 12. 2021 | 20.30
Galerie Ve Věži
Vstupné: zdarma

vstupenky

Výstava představuje tisky ilustrací a  drobnější originály akvarelů autorské dvojice Vlková/Šrámek ke stejnojmenné knize. Dospělým i dětem odhaluje expozice prostřednictvím uměleckého zážitku tajemství vzácné tradiční techniky potisku textilií.

Kniha Apolenka z modrotisku vznikla jako projekt Romany Košutkové z Galerie výtvarného umění v Hodoníně. Podle ní se akvarel, který je dominantní technikou V. Vlkové, k modrotisku velmi dobře hodí. Interiéry, architekturu a případné technické prvky pro knihu zpracoval J. Šrámek. Ilustrace tedy vznikaly jako digitální koláž, kdy každý jednotlivý fragment byl nejprve namalován zvlášť na papír. Části byly následně v počítači spojeny do finálního vizuálu.

Modrotisk se objevoval v motivech lidových krojů již koncem 18. století. Typickým se stal zejména v oblastech Horácka a Valašska. Do dnešních dob byl zachován provoz modrotiskových dílen ve Strážnici a Olešnici.

28. listopadu 2018 byl modrotisk zapsán na seznam nehmotného světového dědictví UNESCO.

Veronika Vlková
absolvovala Atelier multimédií na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Během svojí stáže v Číně se inspirovala tradiční čínskou malbou a začala pracovat s akvarelem a tušemi. Právě jemná poetická akvarelová malba je jejím charakteristickým rukopisem. Vlastní tvorbu opakovaně rozvíjí ve spolupráci s jinými umělci, výtvarníky, animátory a hudebníky. Sama se také věnuje hudbě a její hudební produkce vzniká v úzké návaznosti na její uměleckou tvorbu. 

Jan Šrámek
je český vizuální umělec, grafik, ilustrátor a pedagog. Studium na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně  zakončil oborem Umění ve veřejném prostoru v roce 2008. Vedle knižní ilustrace zasvětil část tvorby experimentům s vektorovou grafikou a animací. Od roku 2006 se věnuje VJingu a pod jménem VJ Kolouch se účastní mnoha domácích a zahraničních festivalů. V současné době (2021) vede společně s Martinem Mazancem Ateliér video Fakulty výtvarných umění VUT v Brně.

Oba autoři byli v roce 2019 za ilustrace ke knize Milady Rezkové To je metro, čéče, (2019, Paseka) oceněni v soutěži Nejkrásnější české knihy roku v kategorii Literatura pro děti a mládež. Za stejnou knihu byli také jako jediní Češi vybráni do The Illustrators Exhibition selection na veletrhu dětské knihy v Bologni. Za knihu Apolenka z modrotisku (2020, Galerie výtvarného umění v Hodoníně) získali ocenění Czech Grand Design v kategorii Ilustrátor roku 2020. 

Počátkem letošního léta vytvořili Veronika Vlková a Jan Šrámek originální velkoformátovou ilustraci na stěně ve vstupní hale Městské knihovny Mělník.

Výstav potrvá do 29. 12. 2021.

Doprovodný program k výstavě:

8. 12.|13.00 – 16.00 |Městská knihovna Mělník
Čtení z knížek Apolenka z modrotisku a O smutné továrně doprovodí workshop Obrácený modrotisk

 

Partneři

Podporovatelé a partneři Mekuc:

mesto-melnik           region-cesky_rozhlas       

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice          

Spolupráce:

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR              

Zpět nahoru