Kinokavárna: Tři strážníci - Jaroslav Ježek

Začátek: 28. 5. 2013 | 18.30
Konec: 28. 5. 2013 | 20.30
hudební sál MKD
Vstupné: zdarma

vstupenky

Tři strážníci - Jaroslav Ježek

----------------------------------------------------------------------------

Žánr: dokumentární | Země: Česko | Rok: 2008 | Scénář: Radka Denemarková, Aleš Kisil | Kamera: Diviš Marek | Režie: Aleš Kisil

Jméno Jaroslava Ježka je u nás spjato především s Osvobozeným divadlem a jeho písničkami. Ježek byl ovšem všestranně nadaný skladatel, píšící i v oblasti tzv. vážné nebo klasické hudby. I zde byl samozřejmě ovlivněn jazzem. O jeho významu svědčí i to, že sté výročí jeho narození se před několika lety dostalo i na seznam UNESCO. Dokument je třetím dílem z cyklu Tři strážníci, který mapuje cesty tří tvůrců nejslavnějšího období Osvobozeného divadla. A stejně jako v předchozích dílech se vyprávění opírá pouze o autentické texty nebo nahrávky. Samotného Ježka, Voskovce a Wericha nebo lidí, kteří mu byli nablízku.

Po projekci zveme k diskuzi s tvůrci u sklenky dobrého vína.

Stejnojmenná píseň Jaroslava Ježka "zde":https://www.youtube.com/watch?v=8lPUY7gK-KU

O tvůrci

Aleš Kisil (*8. 4. 1964, Kutná Hora) - scenárista a režisér

Po absolutoriu divadelní režie DAMU (v roce 1993) u Jana Grossmana, Jana Schmida a autorské tvorby Ivana Vyskočila dr. se v letech 1990-1993 stal režisérem Divadla Na zábradlí a v letech 1993-1999 ve Studiu Ypsilon.

Realizoval inscenace i jinde, mimo jiné i v Divadle v Řeznické. Od roku 2007 spolupracuje s volným divadelním sdružením Aqualung.

V letech 1993-1998 působil také jako pedagog na DAMU. Od roku 1994 spolupracuje s Českou televizí jako scénárista a režisér dokumentů, díky profesi hlavně filmů o umění. Začal točit do cyklu Lapidárium a v letech 1997-1999 do kulturního magazínu Salón.

S producentem České televize Čestmírem Kopeckým vytvořil esej Jiří Kolář - básník, výtvarník, inspirátor, mecenáš, do cyklu Zblízka.

Následoval třináctidílný seriál Příběhy obrazů a soch v rámci projektu Ateliéry, který mu umožnil působit ve svobodném povolání. Natočil do něj 6 volných portrétů Aleše Veselého, Bedřicha Dlouhého, Jaroslava Róny, Petra Nikla (2), Martina Maixnera a Františka Skály st..

I poté se k výtvarnému umění vracel formou portrétu. Nejpůsobivěji to dokázal v pronikavém portrétu básníka a grafika Bohuslava Reynka Blázen jsem ve své vsi, který získal cenu Trilobit (2006) a 2. cenu na Arts&Film v Telči (2007).

Jeho profesní kariéra je velmi obsáhlá. Natočil spousty dokumentů, filmů a inscenací např. trilogii Tři strážníci, S Martinem Hilským za Shakespearem (9 dílů), Změnit gravitaci, Šest z šedesátých (3 díly), Potopení a zachránění, Sláva vítězům a mnoho dalších.

Často spolupracuje se scénáristy Radkou Denemarkovou, Jaroslavem Drlíkem a Pavlem Košatíkem, z kameramanů je to Lumír Kroužecký, Tomáš Nováček a zejména Diviš Marek.


Foto: ceskatelevize.cz

Foto: ceskatelevize.cz Foto: ceskatelevize.cz Foto: ceskatelevize.cz Foto: ceskatelevize.cz Aleš Kisil

Foto: ceskatelevize.cz

Partneři

Podporovatelé a partneři Mekuc:

mesto-melnik           

 

Partneři programu Mekuc v létě nespí:

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice         region-cesky_rozhlas  

Spolupráce:

        Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR   

Zpět nahoru