Belgičanka pod Řípem

Začátek: 21. 9. 2021 | 19.00
Konec: 21. 9. 2021 | 20.30
Masarykův kulturní dům
Vstupné: 100 Kč

vstupenky

Dokumenty České kořeny se věnují příběhům lidí, kteří odešli z Československa před rokem 1989 za svobodou. Jedním z nich byl i Antonín Štěpán z Daminěvsi na Mělnicku, syn z velkého statku. Po roce 1948 se nechtěl sklonit před komunistickou mocí a za dramatických okolností emigroval. V Bruselu se jako nemajetný cizinec z východu oženil s Belgičankou Anne-Marie Dewinter, která pak dělala spojku s jeho rodinou, když on do vlasti nesměl. Teprve po roce 1989 se Antonín Štěpán mohl vrátit do Česka a spatřit ruiny, které zbyly z rodinného statku. Po řadu let pak trávili Štěpánovi v Daminěvsi většinu času, aby zdevastovaný majetek znovu uvedli v život a pozemky proměnili v kvetoucí sady. Antonín dnes již nežije, ale Anne-Marie stále dělí svůj čas mezi Belgii a milované Česko, krajinu pod horou Říp. Se zemí svého manžela je pevně spojená tak, jako byla s ním samotným.

Videoupoutávka

A protože miluje také českou hudbu a na premiéře dokumentu bude, jak doufáme, osobně přítomna, pozveme ji i všechny diváky na následný koncert “Z českých luhů a hájů“. 

Po premiérové projekci filmu a krátké besedě následuje koncert dua vynikajících hudebníků.

Z českých luhů a hájů

Jaroslav Šonský (housle) a Daniel Wiesner (klavír)

Houslový virtuos českého původu žijící ve Švédsku, nositel ocenění za propagaci české hudby ve světě, Jaroslav Šonský, je také jednou z osobností dokumentu České kořeny ve Švédsku. (Tento film byl prvním z cyklu, který dnes čítá 6 dokumentů, a které všechny odvysílala Česká televize.) Jaroslav Šonský koncertoval v 25 zemích světa, hrál například i pro švédského krále. Daniel Wiesner, který usedne za klavír, je vyhledávaným komorním hráčem i sólistou a má na svém kontě řadu mezinárodních úspěchů a také rozhlasových i CD nahrávek. Umělci přednesou ryze český program z děl Bedřicha Smetany, Josefa Suka a Antonína Dvořáka.

Program:

Bedřich Smetana
1824 – 1884
Z domoviny
Dvě dua pro housle a klavír

Josef Suk
1874 – 1935
Čtyři kusy pro housle a klavír, op. 17
Quasi Balata | Appasonato | Un poco triste | Burleska

Antonín Dvořák
1841 - 1904
Mazurek e-moll,
op. 47

 
Jaroslav Šonský


Dan Wiesner

Dokument Belgičanka pod Řípem vznikl v produkci spolku České kořeny, z.s.
Režie, kamera, střih – Tomáš Kubák
Rozhovory, zvuk, produkce, propagace – Martina Fialková
Web a Fb Českých kořenů – Lucie Tomanová
Délka programu: film s besedou – 45 minut, koncert 45 minut

Partneři

Podporovatelé a partneři Mekuc:

mesto-melnik           region-cesky_rozhlas

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice          

Spolupráce:

        Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR   

Zpět nahoru