Vítězslav Knejfl na srbské frontě - Životní příběh mělnického profesora

Začátek: 27. 5. 2021 | 14.00
Konec: 30. 6. 2021 | 18.00
Masarykův kulturní dům
Vstupné: zdarma

vstupenky

Slavnostní zahájení výstavy fotografií profesora Vítězslava Knejfla z Rudniku proběhne tentokrát bez společného setkání návštěvníků výstavy, vzácných hostů, autora a pořadatelů. Výstavu si v den zahájení můžete prohlédnout individuálně od 14 do 18 hodin.
Jako malý dárek si pouze v den otevření výstavy můžete odnést brožuru s obsáhlými výstavními texty, jejichž autorem je Mgr. Dalibor Státník, Ph.D, vedoucí oddělení Státního okresního archivu Mělník. O brožuru požádejte v recepci v hale MKD.

Prosíme, při prohlídce chraňte své dýchací cesty respirátorem a dodržujte bezpečné odstupy.

"Vítězslav Knejfl je dnes možná známější v srbském Rudniku než na Mělníku. Tak jako mnozí jiní byl po vypuknutí první světové války poslán na frontu. Po útrapách na haličské frontě byl v roce 1917 převelen do rakouské okupační správy v Bělehradě a posléze se stal okresním vojenským velitelem ve středosrbském Rudniku. Jako Čech, cítící prosrbsky, se snažil svou funkci vykonávat s porozuměním pro dočasně pokořené obyvatelstvo, což bylo v té době velmi neobvyklé. O jeho lásce k místním lidem i krajině svědčí řada fotografií, které během svého pobytu v Rudniku pořídil, a zanechal tak pozoruhodné svědectví o tehdejší srbské společnosti. Fotografie získal před několika lety na internetové burze pan Momčilo Paunović z Rudniku, který je vystavil, za velkého zájmu veřejnosti, v místním kulturním domě.
Shodou šťastných náhod o této výstavě natočil reportáž redaktor České televize Karel Rožánek, a tak se o vojenském veliteli Knejflovi, sloužícím za války v Srbsku, dozvěděli také diváci v České republice.
Dosud nám ale unikal význam Vítězslava Knejfla jako dlouholetého oblíbeného profesora mělnického gymnázia, kde působil téměř od jeho založení, kam se po skončení války vrátil a učil své posluchače až do roku 1948, kdy byl nedobrovolně penzionován. Výstavou tak splácíme dluh, který město Mělník vůči této výrazné osobnosti má."

Dalibor Státník

Výstava potrvá od 28. 5. do 30. 6. 2021


Partneři

Podporovatelé a partneři Mekuc:

mesto-melnik           region-cesky_rozhlas

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice          

Spolupráce:

        Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR   

Zpět nahoru