Galina Miklínová: Fusekličky a jiné delikatesy

Začátek: 8. 9. 2017 | 14.00
Konec: 5. 11. 2017 | 20.00
Vstupné: zdarma

vstupenky

Výstava Galiny Miklínové přibližuje průřez její ilustrační a animační tvorbou. Kromě oblíbeného Kanafáska a slavných lichožroutů se můžete seznámit s ostatní Galininou tvorbou za posledních 20 let.

Součástí expozice budou kresby, ilustrace, video ukázky a autorčiny knihy k nahlédnutí.

V galerii i na dětské scéně Mělnického vinobraní budou jako doplněk k výstavě k dispozici speciální antistresové "lichožroutské omalovánky".

Tvorba Galiny Miklínové má dvě stěžejní části, které jsou si rovnocenné a vzájemně se ovlivňují. První z nich je tvorba animovaných filmů, kterou vystudovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a tou druhou je ilustrování knih pro děti. Autorka se ilustrační práci začala věnovat v polovině 90. let a záhy navázala spolupráci s básníkem a spisovatelem Pavlem Šrutem. V současnosti mají za sebou na deset knižních titulů a za ně řadu ocenění. Galina Miklínová není ilustrátorka běžných pohádkových příběhů, nenajdeme u ní klasické princezny, ani rytíře ve zbroji. Zato je dokonalou realizátorkou příběhů s vtipem a nadsázkou a má dar přenést se do říše dětských snů a fantazie. Galina Miklínová se našla ve vizuálním dotváření textů, které s sebou nesou typický Šrutův humor a jejich četba potěší i dospělého čtenáře. Bez tohoto tandemu si už nelze svět dětské literatury představit.

Zvláštní kapitolu pak představují lichožrouti, jimž dala nezaměnitelnou podobu. Trilogie vznikla na základě jedné ze Šrutových básniček a díky oběma autorům se z lichožroutů stal světový fenomén, který Miklínová stvrdila celovečerním animovaným filmem o zlodějíčcích lichých ponožek.

Další z velkých počinů Galiny Miklínové, který budete moci vidět v podobě kreseb a video ukázek na výstavě, je sedmidílný seriál "O Kanafáskovi". Vypráví příběh o přátelství malého chlapce Jonáše a jeho věrného kamaráda, kterým není nikdo jiný než v noci „oživlá“ peřina Kanafásek. Autorkou námětu je Eva Papoušková a komentář k němu namluvil Jaroslav Dušek. Projekt vznikl ve Studiu Bratři v triku.

Galina Miklínová (1970)

Režisérka, výtvarnice animovaných filmů, ilustrátorka.

Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor Užitá grafika (1984 – 1988) a Vysokou uměleckoprůmyslovou školu v Praze, ateliér Filmové a televizní grafiky (1991-1997). Během studia absolvovala stáž na Humberside university ve Velké Británii (1995). Diplomovala autorským filmem „Biograf“, který získal řadu ocenění doma i v zahraničí.

Je autorkou úspěšného 26-ti dílného animovaného seriálu „O Kanafáskovi“ pro Českou televizi. Jejím posledním počinem na poli animovaného filmu je celovečerní film “Lichožrouti”, který byl nominovaný na Českého lva a i výroční Ceny české kritiky a stal se nejúspěšnějším porevolučním animovaným filmem.

Kromě animovaného filmu se také zabývá úspěšně ilustrací knih: “Pavouček Pája”, “Veliký tůdle”, “Verunka a kokosový dědek”, “Hádej, co to je?”, “Učila jsem se létat”, “Zlomená křídla”, “Příšerky a příšeři ”, Pohádky z valašského království”, „František z Kaštanu, Anežka ze Slunečnic”, „Kosprd a telecí“, „Vombat Jirka“, trilogie „Lichožrouti“ a další.

V současné době pracuje na autorském komixu „Hadrák“.

Více o autorce najdete zde:"http://galinamiklinova.cz/":http://galinamiklinova.cz/

Výstava potrvá od 8. 9. do 5. 11. 2017


foto: Vladimír Nekvinda | 7. září 2017 | galerie Ve Věži foto: Vladimír Nekvinda | 7. září 2017 | galerie Ve Věži foto: Vladimír Nekvinda | 7. září 2017 | galerie Ve Věži foto: Vladimír Nekvinda | 7. září 2017 | galerie Ve Věži foto: Vladimír Nekvinda | 7. září 2017 | galerie Ve Věži

Partneři

Podporovatelé a partneři Mekuc:

mesto-melnik           region-cesky_rozhlas

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice          

Spolupráce:

        Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR   

Zpět nahoru